Bank of America-ს (NYSE:BAC) გენერალური დირექტორი ბრაიან მოინიჰენი მოელის, რომ აშშ დოლარით მხარდაჭერილი Stablecoin-ები ლეგალური გახდება შეერთებულ შტატებში. ამის შესახებ მან Bloomberg-თან ინტერვიუში განაცხადა. როგორც კი ბაზარი ლეგალური გახდება, მისი თქმით, მისი ბანკი „ბიზნესში ჩაერთვება“ და შესაძლოა „მონეტა Bank of America-ც” კი გამოუშვას.
სავსებით აშკარაა, რომ იარსებებს Stablecoin-ი, რომელიც სრულად იქნება გამყარებული დოლარით. და ის არაფრით იქნება განსხვავებული ფულადი ბაზრისგან ჩეკებსა და საბანკო ანგარიშებზე წვდომით. ასე რომ, თუ აშშ-ის ხელისუფლება დააკანონებს Stablecoin-ების ბაზარს, ჩვენ ამ ბიზნესში შევალთ. თქვენ გექნებათ ამერიკის ბანკის მონეტა, ”- თქვა მან.
ბანკს ჯერ არ შეუძლია გამოიყენოს აშშ დოლარზე მიბმული Stablecoin-ები - აღნიშნა მოინიჰანმა, მიუხედავად იმისა, რომ ბაზრის ღირებულება 230 მლდ აშშ დოლარზე მეტია.
ამჟამად დოლარით მხარდაჭერილი ყველაზე დიდი Stablecoin არის Tether-ის USDT. Block Data-ის მიხედვით ამჟამად მიმოქცევაში 142 მლრდ აშშ დოლარზე მეტია. მეორე ადგილზეა USDC Circle-ისგან - დაახლოებით 56 მილიარდი USDC.