ჰაკერებმა გატეხეს სინგაპურში დაფუძნებული კრიპტო ბირჟა Bybit და მოიპარეს 1.4 მილიარდ დოლარზე მეტი ღირებულების ციფრული აქტივები. კომპანიამ მოუწოდა ინფორმაციული უსაფრთხოების სფეროს პროფესიონალებს და კომპანიებს, შეუერთდნენ პროგრამას მოპარული აქტივების პოვნისა და აღდგენის მიზნით და განაცხადა, რომ გადაუხდის იმ თანხის 10%-ს, რომლის დაბრუნებაც შეძლებენ.
ეს ნიშნავს, რომ თუ მთლიანი მოპარული თანხა დაბრუნდება, Bybit-ს მოუწევს 140 მლნ აშშ დოლარის ჯილდოს გადახდა. „ჩვენ გვსურს ოფიციალურად დავაჯილდოვოთ ჩვენი საზოგადოება, რომელმაც მოგვაწოდა თავისი ცოდნა, გამოცდილება და მხარდაჭერა Recovery Bounty პროგრამის მეშვეობით. Bybit-ის მოწოდებაა გაიმარჯვოს ამ წარუმატებლობაზე და მოახდინოს ჩვენი უსაფრთხოების ინფრასტრუქტურის რევოლუცია, გაზარდოს ლიკვიდობა და იყოს სანდო პარტნიორი ჩვენი მეგობრებისთვის კრიპტო საზოგადოებაში“, - განაცხადა Bybit-ის თანადამფუძნებელმა და გენერალურმა დირექტორმა Ben Zhou-მ.
ბლოკჩეინის სადაზვერვო კომპანია Arkham Intelligence-მა უკვე გადაუხადა დამოუკიდებელ მკვლევარ ZachXBT-ს 50 ათასი აშშ დოლარი თავისი ARKM ტოკენების ჯილდოდ. კომპანიამ განაცხადა, რომ მკვლევარმა წარმოადგინა "ყოვლისმომცველი მტკიცებულება", რომ Bybit-ის დაჰაკვა განხორციელდა Lazarus Group-ის მიერ - ეს არის ჰაკერების ჯგუფი, რომელთაც სავარაუდო კავშირები აქვთ ჩრდილოეთ კორეასთან. მას შემდეგ ასევე დაფიქსირდა მოპარული თანხების ამოღების ორი შემთხვევა. ამრიგად, დაიბლოკა 15 ათასი cmETH ტოკენის გადარიცხვა, რომლის ღირებულება დაახლოებით 43.5 ათასი აშშ დოლარია, რის შემდეგაც ისინი გადაირიცხა ჰაკერის ანგარიშიდან აღდგენის ანგარიშზე. Tether-მა ასევე გამოაცხადა 181 ათასი აშშ დოლარის ღირებულების USDT ტოკენების გაყინვის შესახებ, რომლებიც დაკავშირებულია Bybit-ზე შეტევასთან.