ოთარ ჭულუხაძე “განმანათლებლობა საქართველოში”
XVII-XVIII საუკუნეებიდან იწყება ორიენტაციის ძიების აქტიური ხანა ქართულ სააზროვნო სივრცეში; შედარებით გამოცოცხლებულია კულტურულ-ლიტერატურული ცხოვრება: იბეჭდება პირველი ქართული წიგნი, ფუძნდება პირველი ქართული სტამბა, იწერება მნიშვნელოვანი სამეცნიერო და მხატვრული ლიტერატურა. ეს ყოველივე კი მიმდინარეობს ქართული კულტურის მაჰმადიანურ კულტურებთან ასიმილაციის წინააღმდეგ ბრძოლის ნიშნით. საქართველო თავისი კულტურით ცდილობდა, დაბრუნებოდა გენეტიკურ წიაღს – ხმელთაშუა ზღვის აუზის ევროპულ კულტურას.
XIII-XVI საუკუნეები… დაღმასვლის ხანა
ქვეყნის უმძიმესი სოციალურ-პოლიტიკური ვითარება დაღს ასვამდა კულტურის განვითარებას. დაქვეითდა წერა-კითხვის ცოდნაც, ერის კულტურულმა დონემ დაიწია, ვეღარ ვხვდებით შოთა რუსთაველისა და იოანე პეტრიწის[1] დონის შემოქმედებას. იფიტება შემოქმედებითი სული, ხოლო ის იდეალები, რომლის დამკვიდრებასაც პეტრიწი და რუსთაველი ცდილობდნენ საერთო მეხსიერებიდან ქრება. XX საუკუნის ქართველი ფილოსოფოსის, შალვა ნუცუბიძის მიხედვით: „იოანე პეტრიწი, როგორც რენესანსის ფილოსოფიურ-მსოფლმხედველობრივი საფუძველი, ხოლო შოთა რუსთაველი, როგორც ქართული გონის შემოქმედებითი გაბრწყინება საერო და საეკლესიო არისტოკრატიისთვის მიუღებელი აღმოჩნდა“.[2] რუსთაველს იდეოლოგიურ საფუძველზე ებრძოდნენ, თუმცა, აღსანიშნავია, რომ ეს ბრძოლა წარმოებდა არა თეორიულ დონეზე, არამედ პოემის ამა თუ იმ ადგილის გადაკეთებითა და დოგმატური მითითებებით. საეკლესიო-რეაქციული იდეოლოგიის მთავარი ბრალდება რუსთაველის პოემის, „ვეფხისტყაოსნის“ ვითომდა „სპარსულობა“ იყო, რაც პოემის არაქრისტიანულად გამოცხადების მიზნებს ემსახურებოდა. თუმცა რუსთაველის საგანძურს იცავდნენ, როგორც ფიზიკურად, ისე იდეურად. მონღოლების ბატონობისას ის ხელდახელ გადაჰქონდათ, რათა დაეცვათ ყოველივეს ამაოხრებელი მონღოლებისგან, ხოლო უკვე მოგვიანებით, მეთვრამეტე საუკუნეში, ქართველი განმანათლებელი მეფის, რუსთველოლოგიის ფუძემდებლის ვახტანგ VI პოემას ცრუ ინტერპრეტატორთაგან თეორიულ დონეზე იცავდა. „ვეფხისტყაოსანი“, რომელიც თავის თავში აერთიანებს ანტიკური ფილოსოფიის – პლატონს, არისტოტელეს, ნეოპლატონიზმის – სიღრმისეულ განაზრებებს და გამოირჩევა გადმოცემის საოცარი რითმიკით, ქართველი ერის უდიდესი საგანძურია. შეიძლება ითქვას, რომ შუა საუკუნეებში ბრძოლა რუსთაველის პოეტური სამყაროს გადასარჩენად იყო დაპირისპირება, ერთი მხრივ, რენესანსულ, მაღალზნეობრივ მხატვრულ-კულტურულ ღირებულებებსა და, მეორე მხრივ, დოგმატიზს, ჩამორჩენილობას, მიმბაძველობასა და გონებრივ შეზღუდულობას შორის.
გიორგი V ბრწყინვალეს დროს (1299/ 1318-1346) „ჟამთააღმწერლის“ სახელით ცნობილი უცნობი ავტორი წერს „ასწლოვან მატიანეს“, რომელიც ეხება პერიოდს მეცამეტე საუკუნის ათიანი წლებიდან მეთოთხმეტე საუკუნის ათიან წლებამდე. ეს თხზულება მნიშვნელოვანი ძეგლია, რადგან  მასში ისტორია ფილოსოფიურადაა გააზრებული. უცნობი ავტორი აგრძელებს მოხდენილი სიტყვის რუსთველისეულ დინამიკას და ამასთან ერთად, ანალიტიკურად იაზრებს ერის მანკიერებებს. „ეს ძეგლი თეორიული აზრისა და მხატვრული სიტყვის რენესანსული ტრადიციების გაგრძელებაა“.[3] ავტორი ისტორიულ ფაქტებს ზნეობრივ-მსოფლმხედველობრივი კუთხით განიხილავს და მიიჩნევს, რომ ერის ძალა და სისუსტე მის ღირებულებით არჩევანში ვლინდება. უცნობი ავტორის წიგნი განმსჭვალულია ქრისტიანული პათოსით: გემოთმოყვარება, ვერცხლისმოყვარეობა და დიდებისმოყვარება მიჩნეულია უბედურებათა მთავარ მიზეზად. მემატიანე ქართველთა უბედურების მიზეზებს არა მხოლოდ გარეგან ფაქტორში (მონღოლთა შემოსევა) ხედავს, არამედ შინაგან ფაქტორშიც (იმ პერიოდის ქართველთა ზნეობის ნაკლებობა). ჟამთააღმწერელი მნიშვნელოვან ღირებულებათა დავიწყებას, ზნეობრივ გადაგვარებას ფიზიკურ განადგურებასთან აკავშირებს; იკარგება რა სიმართლე და ჭეშმარიტება, რთული ხდება სიძლიერის შენარჩუნება. გამოსარჩევია ნაწარმოების არა მხოლოდ აზრობრივი, არამედ ესთეტიკური მხარეც. ავტორი ისტორიულ პირებს წარმოგვიდგენს ფსიქოლოგიური პორტრეტის მეშვეობით, ისტორიულ ფაქტებს კი გადმოგვცემს არა მშრალად, არამედ სიუჟეტურ-მხატვრული სახით.
საქართველოში სპარსული პოლიტიკური გავლენის გაზრდასთან ერთად, ქართულ კულტურაში გაძლიერდა სპარსოფილური ტენდენციები, რამაც, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ ქართული ხელოვნების ცალკეული სახეების განვითარებაზე უარყოფითი გავლენა იქონია. ამის ერთ-ერთი მიზეზი ისაა, რომ სპარსულიდან ითარგმნება არა კლასიკური, არამედ თემურიდებისა და სეფიანთა დროინდელი ლიტერატურა. მათი შემოქმედება კი სპარსული კლასიკური პოეზიის დეკადანსს წარმოადგენდა. ეს აშკარა კულტურულ-ლიტერატურული აღრევა იყო, რადგან არ ვლინდებოდა ინტერესი ისეთი სიღრმისეული ფილოსოფიური ლირიკისადმი, როგორიცაა ომარ ხაიამის, ჰაფეზის, რუდაქისა და საადის პოეზია. პოლიტიკურმა დაღმასვლამ, ეროვნული იდეალების ცხოვრებაში განუხორციელებლობამ ქართულ პოეზიაში სპარსული მანერული სილაღე შემოიტანა. ლიტერატურაში გახშირდა ზღაპრული სიუჟეტები, სადევგმირო სიუჟეტები. დამკვიდრდა უიმედო სიყვარულისა და ხორციელი ვნების თემატიკა. თვით „ვეფხისტყაოსნის“ ხელნაწერებიც სპარსული მინიატურული ილუსტრაციებით იფერება. მათში არ ჩანს პოემის დრამატული ვითარებების წვდომა. ყურადღება გადადის გარეგნულზე, ფორმებზე.
ამ სპარსოფილური ტენდენციის საწინააღმდეგო მოძრაობა XVII-XVIII საუკუნეში დაიწყო. ეს პერიოდი გამორჩეულია ქართული განმანათლებლობის ისტორიაში. ამ დროს, მიუხედავად მძიმე პოლიტიკური ვითარებისა, კვლავ იღვიძებს შემოქმედებითი სული, ჩნდება ეროვნული თვითმყოფადობის იდეა, შემოდის განმანათლებლური იდეალები. 1629 წელს რომში იბეჭდება პირველი ქართული წიგნი – „ქართულ-იტალიური ლექსიკონი“, 1709 წელს იხსნება პირველი ქართული სტამბა, ქართული კულტურა თანდათანობით თავისუფლდება სპარსული კულტურის გავლენისგან.
თუმცა სპარსული ზეგავლენისგან თავდახსნა არ იყო მომენტალური პროცესი; ქართულ პოეზიას საუკუნეზე მეტი დასჭირდა სპარსული გავლენისგან თავდასაღწევად;  მაგალითად შეგვიძლია მოვიყვანოთ ქართველი განმანათლებელი მეფის, თეიმურაზ I-ის შემოქმედება, რომელიც, ერთი მხრივ, სპარსული პოეზიის – „ლეილმიჯნუნიანის“, „ვარდბულბულიანის“ და „იოსებზილიხანიანის“ – გავლენას განიცდის, თუმცა, მეორე მხრივ, მის შემოქმედებაში შემოდის ეროვნული და ისტორიული თემატიკა. „ზღაპრულ-ფანტასტიკურ“ სიუჟეტებს ანაცვლებს ისტორიული მოტივები. მოგვიანებით, ეს მიმართულება რეალიზმის კუთხით განავითარა ქართველმა განმანათლებელმა მეფე არჩილ II-მ. თუმც, თეიმურაზ I-სგან განსხვავებით, ის ვნებათა გზნებადობასთან შედარებით, უპირატესობას ანიჭებს დასავლურ რაციონალიზმს.
მეფე არჩილი აღმოსავლურ ტენდენციებს ებრძვის და თავისი საზოგადოებრივი მოღვაწეობით სათავეს უდებს საქართველოში განმანათლებლობას. ის იბრძვის ევროპულ ცივილიზაციასთან დასაახლოვებლად. მისი შემოქმედება სავსეა განმანათლებლური პრობლემატიკითა და ფილოსოფიური თუ ესთეტიკური განსჯით. ამასთან ერთად, არჩილის შემოქმედებაში ძლიერია ეროვნული მოტივი. მთლიანობაში, შეიძლება ითქვას, რომ თეიმურაზისა და არჩილის მოღვაწეობა გამორჩეულია, შეიცავს თვითმყოფადობისა და სიახლის ფერმენტს და წარმოადგენს ერთგვარ მობრუნების წერტილს ქართულ კულტურაში.
განმანათლებელი მეფეები (თეიმურაზ I, არჩილ II, ვახტანგ VI)
თეიმურაზ I, მეუღლესთან ხორეშანთან ერთად (კასტელის ნახატი)
თეიმურაზ I, მეუღლესთან ხორეშანთან ერთად (კასტელის ნახატი) – Teimuraz I (1606-1648) with his wife Khoreshan (Casteli, drawing)
თეიმურაზ I (1589-1663)
თეიმურაზ Iის ცხოვრება იმდროინდელი საქართველოს ჭირ-ვარამის ანარეკლია. თეიმურაზი ტახტზე თექვსმეტი წლისა ავიდა; პირველი ცოლი ქორწინებიდან ხუთ წელიწადში გარდაეცვალა; მეორედ, ირანის შაჰის ხელდასმით, გარე-ბიძაშვილზე დააქორწინეს. დედა, ქეთევან დედოფალი, შაჰ-აბას I-მა უწამა, ორი შვილი კი დაუსაჭურისა; მის ცხოვრებაში შაჰ-აბას I-მა რამდენჯერმე ილაშქრა საქართველოში, რა დროსაც კახეთის სამეფოს მოსახლეობა ორი მესამედით შემცირდა. დაუნდობელმა შაჰმა რამდენჯერმე ტახტიდან გადააყენა, თუმცა აბას I-ის სიკვდილის შემდეგ, თეიმურაზმა რამდენიმე წლით დაიმკვიდრა ადგილი ტახტზე. ამის შემდეგ იყო დაპირისპირებები ქვეყნის შიგნით და კვლავ დაკარგული ტახტი; რამდენიმე ამაო ელჩობა რუსეთში დიპლომატიური დახმარების თხოვნით. საბოლოოდ კი, სიცოცხლის დასასრული ირანის ქალაქ ასტრაბადის ციხეში (1663 წ.).
არაა გასაკვირი, რომ თეიმურაზ მეფის ნაწარმოებებში ხშირია ბედისადმი შეჩივლების, სიცოცხლით უკმაყოფილების მომენტი: „მე დამემტერა სოფელი, მტერთანა ყოფა მეყოფა. ჩემკენ არ ბრუნავს საწურთო, მისთვის მომძულდა მე ყოფა.“ („მაჯამა“). თეიმურაზმა შეძლო თავის ლექსებში პიროვნული და ეროვნული სატკივარი ისე გაეშუქებინა, რომ შემდგომი საუკუნის ქართულ მხატვრულ სააზროვნო სივრცეში დასაბამი მისცა სიკვდილ-სიცოცხლის, „სოფლის სამდურავის“, „სოფლის საზრისის“ ფილოსოფიურ გააზრებას. თეიმურაზმა თავისი დროის ტრაგიკული მოვლენები ასახა ისტორიულ პოემა „ქეთევანიანში“. ქართულ მწერლობაში სიახლე იყო პოემაში ისტორიული ფაქტის – თეიმურაზის დედის, ქეთევანის წამებით მკვლელობის – მხატვრულად გადმოცემა.
თეიმურაზის ცხოვრებიდან გამომდინარე არაა გასაკვირი, რომ მის შემოქმედებაში ვხვდებით ზნეობრივ-ესთეტიკური იდეალების გაღვიძებას; თეიმურაზის შემოქმედების გარეშე შეუძლებელი იქნებოდა სპარსოფილური ტენდენციების გადალახვა. თუმცა, სახსენებელია, რომ ეპოქის ტენდენციას, რუსთაველის გავლენას და მასთან მეტოქეობას, ვერც ის აღწევს თავს და მეტიც, ცდილობს მას დაუპირისპირდეს: „ლექსი ჩემი სჯობს გვარად და ტკბილად სასმენლად ყურისა, მაშინაც რუსთველს აქებენ მე იმან გამაგულისა“. [4]
არჩილ II
არჩილ II – Archil II (1661-1698)
არჩილ II (1647-1713)
უფრო სრულყოფილი და მრავალმხრივია არჩილ II ბაგრატიონის შემოქმედება. მას ქართულ ლიტერატურაში შემოაქვს ევროპული მსოფლაღქმა და ორიენტაცია. მის ფილოსოფიურ და ესთეტიკურ შეხედულებებს ორი უმთავრესი წყარო აქვს: (1) ქართული ფილოსოფიური და ესთეტიკური აზროვნების მრავალსაუკუნოვანი ტრადიციები რუსთაველისა და თეიმურაზის პოეზიიდან; (2) მისი თანამედროვე ევროპული აზროვნების განმანათლებლური ნაკადი.
არჩილი სხვადასხვა წლებში ქართული სამეფოების, იმერეთისა და კახეთის მეფე იყო. მისი მოღვაწეობა ქართულ სინამდვილეში მეცნიერული და ფილოსოფიური ცოდნის გავრცელებისკენ იყო მოწოდებული. მან რუსეთში დაარსა ქართული კულტურის ცენტრი ქართველთა კოლონიის სახით, რომლის მეშვეობით ქართული საზოგადოებრივი აზრი იმ დროის რუსეთისა და ევროპის მოწინავე კულტურას დაუკავშირა.
არჩილის რაციონალისტია. ის აღიარებს სისტემური განათლების იდეალს. მისთვის გონება პრიმატულია. აღსანიშნავია ისიც, რომ ქართული მხატვრული აზროვნების ისტორიაში პირველად არჩილი წამოჭრის სოციალური უთანასწორობის პრობლემას და ჩაგრული ფენების სასარგებლოდ წყვეტს მას, თუმც კი მეტად თავისებურად.     ის სოციალურ საკითხს ეროვნულ პრობლემატიკას უკავშირებს. მეფისთვის ეროვნული პრობლემატიკა უპირველესია; არჩილი მიესწრაფვის ქვეყნის გაერთიანებას, თუმცა – არა მხოლოდ პოლიტიკურს, არამედ სოციალურსაც. არჩილი ერთ-ერთი პირველთაგანია, ვინც გლეხობის დაცვისა და მათზე ზრუნვის იდეას ატარებს. ის იაზრებდა გლეხობის მნიშვნელობას ქვეყნის განვითარებისთვის და მას დიდ ეკონომიკურ და სამხედრო ძალად წარმოიდგენდა: „თუ ამოსწყდეს გლეხი კაცი, საქართველო დაძაბუნდეს“. არჩილი სოციალურ უთანასწორობას ზოგადცხოვრებისეულ პრიზმაში განჭვრეტს და ადამიანის პიროვნული ღირსების დაცვის საკითხს აყენებს: „ზოგს იმდენს მისცემ, სოფელო, რიცხვსა არ შეაგებინებ … მრავალთა სახლს არ აღირსებ, ერთს ცამდის ააგებინებ“. „მუშაკნი დილიდით ღამემდინ მყეფნი“ – ასე იხსენიებს ის დაბალ საზოგადოებრივ ფენას და დარდობს, რომ „დაბალ კაცს არ ახსენებენო“. მეფისგან ამგვარი სიტყვების მოსმენა უთუოდ პროგრესულ და ჰუმანისტურ მსოფლმხედველობაზე მიუთითებს. ის აშკარად თანაუგრძნობს ღარიბებს და მოქალაქეთგან ითხოვს, რომ ქვრივსა და ობოლზე არ იძალადონ და გაჭირვებულებს დაეხმარნონ. სოციალური და ეროვნული თემატიკის კავშირი არცაა გასაკვირი; უცხოელთა შემოსევები ყველაზე მეტად გლეხობას აწვებოდა კისერზე.
მაჰმადიანურ გარემოში მოქცეულ საქართველოში მომზადდა ნიადაგი ევროპასთან ინტეგრაციისთვის; ეს იყო მზაობა, აღორძინებულიყო საქართველოს „ოქროს ხანის“ იდეალები. არჩილი სოციალური საკითხების დაყენებით ეხმიანება ევროპულ განმანათლებლობას.
თუმცა, აღსანიშნავია, რომ არჩილთან სხვადასხვა ფენის ადამიანის დანიშნულების გარკვევა ცენტრალიზებული სახელწმიფოს იდეას უკავშირდება. არჩილის სოციალური შეხედულება ფეოდალური ინსტიტუტის გაძლიერებაზეა ორიენტირებული; ეს არცაა გასაკვირი. არჩილი ამბობს: „ყმას პატრონზე გაემარჯოს, არ გვასმია ესე ძველად“. ის ეწინააღმდეგება ყმათა ამხედრებას. არჩილის ნააზრევში ერთმანეთს ერწმყის, ერთი მხრივ, ფეოდალიზმისთვის დამახასიათებელი მოსაზრებები და, მეორე მხრივ, თავისუფლების ზოგადადამიანურ ჭრილში განხილვა. არჩილი ადამიანის ვითარებას განიხილავს და სამყაროში გაბატონებულ უთანასწორობას უსვამს ხაზს, ხოლო ადამიანის ამქვეყნიურ მოწოდებას შემოქმედებით, აქტიურ მოღვაწეობაში ხედავს. შემოქმედებითი უნარები – ტალანტი, ნებისყოფა, შრომისმოყვარეობა – ადამიანს საზოგადო სიკეთეებისკენ წარმართავს.
არჩილის შემოქმედებაში მნიშვნელოვანია ეთიკური ასპექტი; ის აკრიტიკებს იმდროინდელ საქართველოში გამეფებულ პირადი ინტერესებისკენ სწრაფვას და საუბრობს ზნეობრივი სრულყოფის, განათლების აუცილებლობაზე; განსწავლულ პირთაგან მოითხოვს უცხო ენების ცოდნას და უცხო კულტურათა შესწავლას მნიშვნელოვნად მიიჩნევს. უნივერსალური განათლების მოყვარული მეფე-პოეტი უმნიშვნელოვანესად მიიჩნევს საერო წიგნების კითხვასა და შესწავლას.
მეფის ეთიკური შეხედულების მიხედვით, უმაღლესი ღირებულება არის სიკეთე, რომელიც ცოდნით, სიბრძნით მიიღწევა. ცოდნას, გონივრულობას სიკეთე მოაქვს ადამიანისთვის. „ისაა კარგი ზნეობა, ვინც გულით არვის ბატონობს.“ შეუძლებელია, არჩილის ამ სიტყვებმა არ მოგვაგონოს საუკუნეების შემდგომი გერმანელი ფილოსოფოსისა და განმანათლებლის, ფიხტეს მოსაზრება, რომელიც სხვების დამონებისკენ მოწოდებულთ თავადაც მონებად მიიჩნევდა. არჩილის შეხედულებებში აშკარაა ანტიკური სიბრძნის გავლენა. ის შესანიშნავად იცნობდა არისტოტელესა და პლატონის შემოქმედებას.
არჩილთან მნიშვნელოვანია აგრეთვე „მართლის თქმის“ პრინციპი. მიუხედავად იმისა, რომ არჩილი ტრაქტატებს არ წერდა, მის ისტორიულ პოემასა და ლირიკულ შედევრებში მოცემულია მისი მსოფლაღქმა – ის „მართლის თქმის“ პრინციპს უქვემდებარებს ესთეტიკურ შეხედულებათა სისტემას. ამით ის რეალიზმის ქართველ თეორეტიკოსად გვევლინება. არჩილ მეფე მსჯელობს ისეთ საკითხებზე, როგორებიცაა ხელოვნების არსი, გამოხატვის ფორმა და საშუალება; მას აინტერესებს ხელოვნების კლასიფიკაციის, ფორმისა და შინაარსის საკითხები. ის მიყვება რუსთაველის ესთეტიკას და ამის მეშვეობით კი – არისტოტელეს „პოეტიკას“. არისტოტელე პოეტიკაში ხომ ამ საკითხებს სვამს. არჩილი იზიარებს არისტოტელეს შეფასებას და მიიჩნევს, რომ ხელოვნებას შემეცნებითი დატვირთვა აქვს.
არჩილი ადარებს თეიმურაზისა და რუსთაველის შემოქმედებას და მიიჩნევს, რომ თეიმურაზის პოეზია „არაფრითაა სავსე“. ეს არცაა გასაკვირი: არჩილი ხომ, არისტოტელესულ ტრადიციაზე დაყრდნობით, ხელოვნებას სიბრძნის დარგად მიიჩნევდა და აღმოსავლეთისათვის დამახასიათებელ ფორმაზე ჭარბ ორიენტაციას დასავლეთის მძლავრ ტენდენციას – შინაარსზე ორიენტაციას უპირისპირებდა. „ვეფხისტყაოსნისთვის“ უპირატესობის მინიჭება ამ პოემაში შინაარსისა და ფორმის საოცარი პოეტური სინთეზითა და მისი ფილოსოფიური სიღრმითაა გამოწვეული.
არჩილი „მართლის თქმის“ პრინციპს უპირისპირებს სპარსოფილობის გავლენით შექმნილ ფანტასტიკურ სიუჟეტებს. მისთვის მნიშვნელოვანია ისტორიული ფაქტების მხატვრულ-შეფასებითი დამუშავება, თანაც არა მხოლოდ შემოქმედებითი, არამედ ეროვნული კუთხითაც. მნიშვნელოვანია, რომ არჩილი ცდილობდა ენობრივი სიწმინდის დაცვას. ებრძოდა ბარბარიზმებსა და კალკებს. მათგან განწმენდას პოლიტიკური მოტივაცია ჰქონდა; ისინი ხომ, მეტწილად, ვასალობის ენობრივი შედეგი იყო. საზოგადოების მოწინავე ნაწილს მტრის შემოსევებისგან თავდაცვის ერთ-ერთ წინაპირობად კულტურის თვითმყოფდობის შენარჩუნება და განმტკიცება მიაჩნდა და ამიტომაც ებრძოდა აღმოსავლური კულტურის შემოტევას. მეჩვიდმეტე-მეთვრამეტე საუკუნის საქართველოს საზოგადოებრივ-კულტურული მდგომარეობა მეტ-ნაკლებად ემსგავსებოდა იმ დროის ევროპის ქვეყნების ვითარებას. სწორედ ამ ზოგადმა კონტექსტმა და არა უშუალო თეორიულმა გავლენამ განსაზღვრა მსოფლმხედველობათა მსგავსება. გავიხსენოთ, რომ გერმანული ენა რომანული ენების, განსაკუთრებით ფრანგულის, შემოტევას განიცდიდა და სწორედ ამ პერიოდში ჩამოყალიბდა გერმანული ენის დაცვის საზოგადოებები: „პალმის ორდენი“, „ფიჭვების გულწრფელი საზოგადოება“, „მწყემსურ-ყვავილური ორდენი“, „ტბის გედების საზოგადოება“. ყურადსაღებია, რომ არჩილ-მეფე სპარსული მომენტების გამოყენების გამო თეიმურაზ პირველსა და თვით რუსთაველსაც კი საყვედურობს. ენის საკითხის ამგვარი დაყენება საზოგადოებრივ აზროვნებაში ახალ ღირებულებათა დანერგვას გულისხმობდა. არჩილი ქართული ენის ქომაგი და მნიშვნელოვანი ფიგურაა ქართული ენის განვითარებაში; ის ხშირად იყენებდა ხალხური ზეპირსიტყვიერების ნიმუშებსა და ხალხურ ანდაზებს.
მიუხედავად იმისა, რომ არჩილის რეალისტური მიდგომისთვის განზოგადოება და ტიპიზაცია უცხოა, ის მედგრად იცავს „მართლის თქმის“, სინამდვილის მიუკერძოებლად ასახვის პრინციპს. ის კრიტიკული რეალიზმის პირველი წარმომადგენელია ქართულ ლიტერატურაში. მის იდეურ ხაზს გაყვნენ ამ პერიოდის სხვა განმანათლებლები: სულხან საბა ორბელიანი და დავით გურამიშვილი.
ამრიგად, არჩილი ქართულ მწერლობაში რეალიზმის თეორეტიკოსად გვევლინება. მან აღმოსავლური პოეზიის გავლენას – „ზღაპრის თქმას“ – დაუპირისპირა „მართლის თქმა“. ის ისტორიული ფაქტის მხატვრულ დამუშავებას ანიჭებს უპირატესობას, ასევე თანადროულ პრობლემატიკაზე ხაზგასმას. არჩილის შემოქმედებაში მნიშვნელოვანია განმანათლებლობისთვის დამახასიათებელი ძირითადი ნიშანი – სიბრძნის, ცოდნის კულტი. ამასთან ერთად, ის განსაკუთრებულ ყურადღებას უთმობს ეროვნულ თემატიკას და, საქართველოს მაშინდელი მდგომარეობიდან გამომდინარე, აკრიტიკებს მის თანამედროვე საზოგადოებას. არჩილი ხელს უწყობს ეროვნული ცნობიერების ჩამოყალიბებას და ქართულ სინამდვილეში ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მოძრაობის თეორიული საფუძვლის შემქმნელად გვევლინება. ის წარმოადგენს პირველწყაროს, რომლის იდეებმა და მოღვაწეობამ შექმნა კულტურული ვითარება, რომელშიც უკვე შესაძლებელი იყო სხვა ქართველი განმანათლებლების – ვახტანგ VI-ის, სულხან-საბა ორბელიანისა და დავით გურამიშვილის – მოღვაწეობა.