კულტურაფილმებიშოუ-ბიზნესი

ოსკარის ნომინანტები ცნობილია

ოსკარი შეერთებულ შტატებში კინოინდუსტრიაში მიღწევების აღსანიშნავად ყოველწლიურად გამართული დაჯილდოების ცერემონია . სხვადასხვა კატეგორიაში გამარჯვებული ჯილდოვდება ქანდაკების ასლით, რასაც ოფიციალურად ეწოდება აკადემიის ღირსების პრიზი, და დღეს მთელ მსოფლიოში ცნობილია როგორც, „ოსკარი“.

წელს ოსკარის დაჯილდოების რიგით 91-ე დაჯილდოება 25 თებერვალს გაიმართება. ამერიკის კინოაკადემიამ ნომინანტთა სრული სია დაასახელა.

ცერემონიას ზედამხედველობას უწევს „კინემატოგრაფიულ ხელოვნებათა და მეცნიერებათა აკადემია“ (Academy of Motion Picture Arts and Sciences – AMPAS).

ნომინანტების სია ასე გამოიყურება:

საუკეთესო ფილმი:

  • შავი პანტერა
  • შავი კუკლუქსკლანელი
  • “რომა”
  • “ბოჰემური რაფსოდია”
  • “ძალაუფლება”
  • “ფავორიტი”
  • “მწვანე წიგნი”
  • ვარსკვლავის დაბადება

მთავარი როლის შემსრულებელი მსახიობი ქალი:

  • იალიცა აპარისიო (“რომა”)
  • გლენ კლოუზი (მეუღლე)
  • ოლივია კოლმანი (“ფავორიტი”)
  • ლედი გაგა (ვარსკვლავის დაბადება)
  • მელისა მაკარტი (“Can You Ever Forgive Me?”)

მთავარი როლის შემსრულებელი მსახიობი კაცი:

  • კრისტიან ბეილი (“Vice”)
  • ბრედლი კუპერი (ვარსკვლავის დაბადება)
  • უილიამ დეფო (“Eternity’s Gate”)
  • რემი მალეკი (“ბოჰემური რაფსოდია”)
  • ვიგო მორტენსენი (“მწვანე წიგნი”)

მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი მსახიობი ქალი:

  • მარინა დე ტავირა (“რომა”)
  • რეჯინა კინგი (“If Beale Street Could Talk”)
  • ემა სტოუნი (“ფავორიტი”)
  • რეიჩელ ვაისი (“ფავორიტი”)
  • ემი ადამსი (“Vice”)

მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი მსახიობი კაცი:

  • მაჰერშალა ალი (“მწვანე წიგნი”)
  • ადამ დრაივერი (შავი კუკლუქსკლანელი)
  • სემ ელიოტი (ვარსკვლავის დაბადება)
  • რიჩარდ ი. გრანტი (“Can You Ever Forgive Me?”)
  • სემ როკველი (“Vice”)

საუკეთესო რეჟისორი:

  • სპაიკ ლი (შავი კუკლუქსკლანელი)
  • პაველ პავლიკოსვსკი (ცივი ომი)
  • იორგას ლანთიმოსი (“ფავორიტი”)
  • ალფონსო კუარონი (“რომა”)
  • ადამ მაკეი (“Vice”)

საუკეთესო ორიგინალური სცენარი:

  • “მწვანე წიგნი”
  • “ფავორიტი”
  • პირველი რეფორმირებული ეკლესია
  • “რომა”
  • “Vice”

საუკეთესო ადაპტირებული სცენარი:

  • ბასტერ სკრაგსის ბალადა
  • შავი კუკლუქსკლანელი
  • “Can You Ever Forgive Me?”
  • “If Beale Street Could Talk”
  • ვარსკვლავი დაბადება

საუკეთესო უცხოენოვანი ფილმი:

  • ცივი ომი
  • “Capernaum”
  • “Never Look Away”
  • “რომა”
  • “წვრილმანი მძარცველები”

საუკეთესო ანიმაციური ფილმი:

  • სუპერ ოჯახი 2
  • ძაღლების კუნძული
  • “მირაი”
  • “ადამიანი ობობა. სამყაროს მიღმა”
  • “რალფმა ინტერნეტი გააფუჭა“

საუკეთესო მუსიკა ფილმისთვის:

  • შავი პანტერა
  • შავი კუკლუქსკლანელი
  • “If Beale Street Could Talk”
  • “მერი პოპინსის დაბრუნება”
  • ძაღლების კუნძული

საუკეთესო სიმღერა ფილმისთვის:

  • “All the Stars” – შავი პანტერა
  • “Shallow” – ვარსკვლავის დაბადება
  • “The Place Where Lost Things Go” – “მერი პოპინსის დაბრუნება”
  • “I’ll Fight” – RBG
  • “When a Cowboy Trades His Spurs for Wings” – ბასტერ სკრაგსის ბალადა

საუკეთესო მხატვრობა:

  • შავი პანტერა
  • “ფავორიტი”
  • პირველი ადამიანი მთვარეზე
  • “მერი პოპინსის დაბრუნება”
  • “რომა”

კოსტიუმების საუკეთესო დიზაინი:

  • ბასტერ სკრაგსის ბალადა
  • “ფავორიტი”
  • შავი პანტერა
  • “მერი პოპინსის დაბრუნება”
  • “მარიამ სტიუარტი: შოტლანდიის დედოფალი”

საუკეთესო გრიმი და ვარცხნილობა:

  • “საზღვარი”
  • “მარიამ სტიუარტი: შოტლანდიის დედოფალი”
  • “Vice”

საუკეთესო ოპერატორული ნამუშევარი:

  • ცივი ომი
  • “ფავორიტი”
  • “Never Look Away”
  • “რომა”
  • ვარსკვლავის დაბადება

საუკეთესო მონტაჟი:

  • შავი კუკლუქსკლანელი
  • “ბოჰემური რაფსოდია”
  • “ფავორიტი”
  • “მწვანე წიგნი”
  • “Vice”

ხმის საუკეთესო მონტაჟი:

  • შავი პანტერა
  • “ბოჰემური რაფსოდია”
  • პირველი ადამიანი მთვარეზე
  • მშვიდი ადგილი
  • “რომა”

ხმის საუკეთესო მიქსინგი:

  • შავი პანტერა
  • “ბოჰემური რაფსოდია”
  • პირველი ადამიანი მთვარეზე
  • “რომა”
  • ვარსკვლავის დაბადება

საუკეთესო ვიზუალური ეფექტები:

  • შურსიმაძიებლები. უსასრულობის ომი
  • “კრისტოფერ რობინი”
  • პირველი ადამიანი მთვარეზე
  • პირველი მოთამაშე მოემზადე
  • სოლო

საუკეთესო დოკუმენტური ფილმი:

  • “Free Solo”
  • “Hale County This Morning, This Evening”
  • “Of Fathers and Sons”
  • RBG
  • “Minding the Gap”

საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი დოკუმენტური ფილმი:

  • “A Night at the Garden”
  • “Black Sheep”
  • “End Game”
  • “LIFEBOAT”
  • “Period. End of Sentence”

საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი ფილმი:

  • “Detainment”
  • Fauve
  • “Marguerite”
  • “Mother”
  • “Skin”

საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი ანიმაციური ფილმი:

  • “Animal Behaviour”
  • “Bao”
  • “Late Afternoon”
  • “One Small Step”
  • “Weekends”

წყარო
cinemania.adjara.com
ჭდეები

მსგავსი ჩანაწერები

Leave a Reply

Back to top button
Close
Close